Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Aşağıdaki metinler ve görsellerden hareketle soruları cevaplayınız.
A
Kars Kuyucuk Gölü, iklim değişikliği ve gölü besleyen yer altı kaynaklarının bilinçsiz kullanımından dolayı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Kuşların göç güzergâhı üzerinde bulunması onu bir kuş cenneti hâline getirmiştir. Fakat suların azalmasıyla göle uğrayan kuş türlerinde de ciddi oranda azalma görülmüştür. Göl, 2009 yılında koruma altına alınmıştır.

B
Konya’nın Karapınar ilçesinde su ihtiyacı fazla olan tarım ürünlerinin ekimindeki artış ve kuraklıktan dolayı artan rüzgâr erozyonunu önlemek için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda bölgeye 2010 yılında 100.000 adet fidan dikilmiştir. Bu sayede bölgedeki erozyonun engellenmesi hedeflenmektedir.

C
Kahramanmaraş, 36 yıldır kömürle çalışan termik santrallerin getirdiği yıkımla boğuşuyor. Bölgede yapılması planlanan 6 yeni santral havayı, suyu, toprağı daha da kirletecek. 20IX yılında havası
kirli il olan Kahramanmaraş, geçen 3 yıllık dönemde Dünya Sağlık Örgütü limitinin yaklaşık dört
üzerinde bir kirliliğe maruz kaldı. Yapılan çalışmalar, Afşin Termik Santralinin açıldığı günden itibaren kanser vakalarında büyük artış yaşandığını gösteriyor. Faaliyetteki 2 santralin şimdiye kadar 17 bin erken ölüme neden olduğu düşünülüyor.

D
İstanbul’a özgü küçük çiçekli bir tür olan acı çiğdem (narin acı çiğdem), sulak çayırlarda yetişmektedir. Kentleşme ve yanlış ağaçlandırmaya bağlı olarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu tür, Türkiye’nin imzaladığı bir çevre anlaşması ile koruma altına alınmıştır.

  • Cevap:

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 101 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar