Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 16 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 16 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 16 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Fatma Öğretmen, öğrencilerine derste “Sanayileşme, Göç ve Şehirleşme” konusunu anlattıktan sonra akıllı tahtaya Görsel 1 ve Grafik l’i yansıtmıştır. Fatma Flanım, otuz yıl önce yaşadığı ve bugün Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan İkitelli OSB içinde kalan Ziya Gökalp Mahallesinin (Başakşehir/îstanbul) hızlı sanayileşme faaliyetlerinin yoğunlaşmadan önceki hâlini anlatmak istemiş ve sözlerine şöyle devam etmiştir:
İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin içinde kalan ilk yerleşme, eskiden köy statüsünde olan Ziya Gökalp Mahallesi’dir. Günümüzde halk arasında bu mahalle, hâlâ İkitelli köyü olarak anılmaktadır. 1990’h yıllara kadar mahalle halkının büyük bölümünü mübadele sonucu Yunanistan’dan gelenler oluşturmaktaydı. Bu insanlar; geçimlerini geniş çiftliklerde besi hayvancılığı, süt ürünleri üretimi ve tarımsal faaliyetler yaparak sürdürüyordu. Mahalleye taşındığımız dönemde evimize çok yakın mesafede küçük bir göl vardı. Göldeki kurbağaların sesi sokağımıza kadar gelirdi. Bulunduğumuz sokağa çok yakın mesafelerdeki tepelik alanlarda büyüklerimiz çeşitli yabani otları toplardı. 1970’lere kadar çok az hane bulunduğu için belediye otobüslerinin uğramadığı mahallemize çok az sayıda minibüs hattı ile ulaşım sağlanırdı. 1975 yılından sonra köyün yakın çevresinde, Ayamama Deresi Vadisinde sanayi tesislerinin kurulmaya başlamasıyla nüfusta artış yaşanmışsa da asıl nüfus çoğalması 1980‘lerden sonra gerçekleşmiş ve bu yerleşim alanı, köy statüsünden çıkarılarak mahalle statüsüne geçirilmiştir. 1990’lardan sonra ise çok hızlı sanayileşme sonucunda mahallenin mekânsal çevresinde, idari ve kültürel yapısmda değişimler yaşanmıştır. 1987 yılında Bakırköy’den sonra Küçükçekmece ilçesine bağlanan mahallemiz, 2007 yılında idari olarak Başakşehir ilçesine bağlanmıştır.

1. 1990’lardan sonra yaşanan hızlı sanayileşme ile Ziya Gökalp Mahallesinde mekânsal, idari ve kültürel açıdan nasıl bir değişim gerçekleşmiştir? Açıklayınız.

2. Yakın çevrenizde Ziya Gökalp Mahallesi gibi hızlı sanayileşmeye bağlı olarak değişim gösteren mekânlar var mıdır? ffangi mekânsal ve sosyal değişimler dikkatinizi çekmiştir, araştırarak örnekler veriniz.

3. Ziya Gökalp Mahallesindeki sanayileşme ve göç alımına bağlı olarak ulaşım ağında nasıl değişimler meydana gelmiş olabilir?

4. 2015 yılında riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen Ziya Gökalp Mahallesinin geçmişten günümüze doğru şehirleşme sürecindeki arazi planlamasında sizce hangi hatalar yapılmıştır? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 16 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 16 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar