Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Aşağıdaki metin ve tablolardan yararlanarak sorulan cevaplayınız.
Türkiye’nin her bölgesi aynı düzeyde gelişmemiştir. Bu nedenle bölgelerdeki doğal kaynaklar kullanılarak çeşitli projeler hazırlanmış ve bu projelerin uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Hazırlanan kalkınma projeleri ile bölgelerin zayıf ve güçlü yönleri tespit edilmiş ve bu doğrultuda bazı bölgelerde projelerin uygulama aşamasına geçilmiştir. Bazı bölgelerde ise projelerin uygulanabilmesi için bilimsel altyapının hazırlanmasına ve gereken finansman desteğinin sağlanmasına çalışılmaktadır. Bu amaçla ilk bölgesel kalkınma çalışmalarına 1950’li yılların sonlarına doğru potansiyeli tespit edilen 16 bölgenin belirlenmesiyle başlanmıştır. Yürütülen çalışmalarda hedeflenen gelişmelerin sağlanamaması, 5 büyük proje üzerinde yoğunlaşılmasına neden olmuştur. Bu projeler; Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP), Zonguldak-Bartın-Karabük Projesi (ZBK) ve Konya Ovası Projesi’dir (KOP).

1. Tabloda verilen tarım ürünlerine ait ekim alanlarının artış göstermesinde GAP’ın nasıl bir etkisini açıklayınız.

2. GAP bölgesine gelen turist sayısındaki artış, bölgeyi sosyal ve kültürel açıdan değerlendiriniz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 23 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar