Salı, Ağustos 16, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 3 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 3 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 3 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 3 Cevabı

Aşağıdaki metin ve görselden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Herhangi bir doğa olayının aşırı ya da sıra dışı ölçülerde gerçekleşmesi şeklinde tanımlanan “ekstrem olaylar”, bir yerde o güne kadar görülmeyen veya nadiren görülen doğa olayları olarak bilinmektedir. Bu nadir olaylara elbette tarihte rastlamak da mümkündür. Bu doğa olaylarının yansımaları toplumlar üzerinde derin etkiler bırakmıştır.
Ekstrem doğa olaylarının bir tanesi de MS 535- 537 tarihleri arasında Geç Antik Çağ olarak adlandırılan bir zaman diliminde vuku bulmuştur. Kroniklerde yer aldığı şekliyle Güneş 18 ay boyunca âdeta ışık vermemiş, gündüz saatlerinde dahi geçmeyen bir karanlık yaşanmıştır. Bu durum toplumlar üzerinde büyük etkiler meydana getirmiş ve bunun neticesinde yaşanan soğuk ve ekinlerin olgunlaşmaması nedeniyle Akdeniz çevresinde yaşayan pek çok insan hayatını kaybetmiştir. Günümüz iklim bilimcileri tarihte yaşanan bu felakete ilişkin son derece kesin sonuçlar elde etmişlerdir. Bu sonuçlar, o tarihlerde büyük bir volkan patlaması silsilesinin gerçekleştiği gerçeğini gözler önüne sermiştir. İklim bilimciler, bu hadiseyi ayrıntılı ele alırken Antarktika ve Grönland’daki buz çekirdeklerini incelemişlerdir. Elde ettikleri veriler, anomah olarak adlandırılan hadisenin ne denli boyutlara ulaştığının açık bir kanıtını sunmaktadır. Bu verilere göre 536-540 yılları arasmda bu buz küplerinde yoğun miktarda sülfat oluştuğu tespit edilmiştir. Yoğun miktarda sülfat bulunması ise bu devirlerde çok büyük ölçekli bir volkanik patlamanın olduğuna işaret etmektedir. Bu patlamanm neticesinde ortaya çıkan toz bulutları nedeniyle Güneş’in Dünyaya ulaşan ışığında ve ısısında ciddi anlamda azalma yaşanmıştır. Ephesoslu Ioannes yaşanan felaketi şu cümlelerle anlatmıştır: “Güneş’ten bir işaret vardı, bunun bir benzeri daha önce ne görülmüş ne de işitilmişti. Güneş karardı ve karanlığı on sekiz ay boyunca devam etti. Her gün yaklaşık dört saat parlıyordu ve bu ışık zayıf bir gölgeden başka bir şey değildi. Herkes Güneş’in bir daha tekrar tam parlaklığına ulaşmayacağını konuşuyordu.”

1 Doğa olayları ve doğal afetler her zaman ekstrem hava olaylarına sebep olur mu? Gerekçenizle açıklayınız.

2. Akdeniz çevresinde yaşanan doğa olayına ait kanıtların Antarktika ve Grönland’da bulunması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 3 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 3 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar