Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 43 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 43 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 43 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 43 Cevabı

Tablodan ve metinden yararlanarak soruları cevaplandırınız.
Ham petrolün rafine edilmesiyle çok değerli ürünler elde edilir. Bunlardan bazıları; rafineri yakıt gazı, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), jet yakıtı, kalorifer yakıtı, asfalt, madeni yağ vb.dir. Ham petrolün arıtımı ile ikincil ürünler de elde edilmektedir. Ayrıca sayılan ürünlerin bir kısmı, petro-kimya sanayilerinde girdi veya destek ürünü olarak kullanılmaktadır. Petrol, herhangi bir maden olmanın ötesinde uluslararası siyasi ve ekonomik stratejilerin şekillenmesinde de önemli bir kaynak olmuştur. TPAO sektör raporuna göre dünya petrol tüketiminde ilk sıralarda Asya-Pasifik, Kuzey Amerika ve Avrupa; alt sıralarda ise Afrika, Orta ve Güney Amerika ile Orta Doğu yer almaktadır.

1. Petrol üretimine katkısı düşük olmasına rağmen dünya ticaretinde önemli yeri olan bölgeler hangileridir? Bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan faktörleri açıklayınız.

2. Dünya ticaretine konu olan ham maddelerin başında petrolün gelmesinin sebepleri nelerdir? Açıklayınız.

3. Petrol tüketimi ve üretimi açısından Asya-Pasifik ve Orta Doğu bölgelerini kıyaslayınız. Bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan faktörleri açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 43 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 43 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar