Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve haritadan yararlanarak soruları cevaplayınız.
İpek ve baharata sahip olan Asya ile bu ürünlere erişme yönünde talep ve beklentisi olan Avrupa, bu özelliklerinden dolayı kıtaları aşan bir ticari hareketin mimarı olmuştur. İpek ve Baharat yolları, do- ğu-batı, kuzey-güney etkileşiminin sağlanmasında en büyük rolü oynamış; farklı medeniyet, kültür, siyasi yapı ve ırka mensup insanların yaşadığı coğrafyaları birbirine bağlamıştır. Bu ticaret yollarının geçiş güzergâhında bulunan Anadolu, doğudan kervanlarla gelen malların gemilere yüklenerek Avrupa’ya nakledilmesine olanak sağlamıştır. Daha uzun olmasma karşın güvenli ve ucuz olan Ümit Burnu’nun dolaşılarak Hindistan ve Uzak Doğuya ulaşılması, klasik ticaret yolu güzergâhmda çeşitli asayiş sorunları, vergiler vb. güçlüklerin bulunması İpek ve Baharat yollarının önemini kaybetmesine neden olmuştur. Günümüzde İpek Yolu; sadece yeni ulaşım hatlarının planlanmasına ve gerçekleştirilmesine ilham kaynağı olmamakta, aynı zamanda gizemli bir tarihsel kavram olarak roman ve filmlere konu olmaktadır. Geçmişte ticari kaygı ve zorunlulukların ortaya çıkardığı binlerce kmlik bu yol, geçmişin gizemini yakalamaya çalışan turistlerin tercih noktalarından biri hâline gelmiştir.

1. İpek ve Baharat Yolunun oluşmasında hangi faktörlerin etkisinden söz edilebilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 45 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar