Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Aşağıdaki harita ve metinde yer alan bilgilerden hareketle sorulan cevaplayınız.

1. İpek Yolu: Çin’den başlayarak Anadolu ve Karadeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan tarihî ticaret yoludur. Asırlar boyunca önemli bir ticaret güzergâhı olarak kullanılan İpek Yolu; tüccarların, bilginlerin ve gezginlerin takip ettikleri bir yol olmuştur.
2. Baharat Yolu: Güneydoğu Asya’dan Avrupa’ya uzanan bir ticaret yoludur. Eski çağlarda Hindistan’dan gönderilen baharatlar (tarçın, kakule, zencefil, zerdeçal vb.); deniz yoluyla önce Akabe Körfezi (Kızıldeniz) ve Basra Körfezine gelir, buradan da kara yoluyla Anadolu ve Mısır kıyılarına ulaştırılırdı. Bu ürünler daha sonra yine deniz yoluyla Avrupa’ya taşınırdı.
3. Ümit Burnu Yolu: Ümit Burnu, Güney Afrika Cumhuriyetindeki Cape Yanmadası’nın güneyde bulunan uç noktadır. Uzak Doğudaki kaynaklara ulaşabilmek için yola çıkan Portekizli kâşif Bartolomeu Dias, Afrika’nın en güney ucu olarak kabul edilen Ümit Burnunu 1488’de keşfetmiştir. Vasco da Gama ise Ümit Burnunu dolaşarak ilk kez Avrupa’dan Hindistan’a kadar uzanan bir deniz yolculuğu yapmıştır. Bu yol, Süveyş Kanalının açılmasına kadar Avrupa ile Uzak Doğu arasındaki tek deniz yolu olarak kalmıştır.
4. Batı Avrupa, Akdeniz ve Hint Okyanusu Yolu: Batı Avrupa’dan başlayıp Akdeniz, Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz’i izleyerek Hint Okyanusu na oradan da Doğu Afrika ve Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan ticaret yoludur. Bu deniz yolu, 1869’da Süveyş Kana- lı’nın açılmasıyla Avrupa ile Uzak Doğu arasındaki en önemli ticaret güzergâhı olma özelliğini kazanmıştır.
5. Demir İpek Yolu: Asya ile Avrupa kıtaları arasında en kısa, en güvenli ve en ekonomik ticaret yoludur. Orta Koridor olarak da adlandırılan bu güzergâhta Londra’dan Pekine kesintisiz demir yoluyla ulaşmak mümkündür.
6. Kuzey Atlantik Yolu: Sanayi, ticaret ve bunlara bağlı çeşitli faaliyetlerin gelişmiş olduğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’yı birbirine bağlayan deniz yoludur.
7. Pasifik Aşırı Yolu: 1914 yılında Panama Kanalının açılmasına bağlı olarak önemi artan ticaret yoludur. Panama Kanalının açılması ile Pasifik-Atlantik ticaret yolları üzerinde etkili değişimler meydana getirmiştir. Meksika Körfezi Yolu gibi güzergâhların önemi artarken Pasifik-Güney Amerika Yolunun dolayısıyla Macellan Boğazı’nın da önemi azalmıştır.
8. Atlantik, G. Amerika ve Doğu Kıyısı Yolu: Güney Amerika ile Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki ticaret yoludur. İlgili güzergâhta petrol, ılıman iklim meyveleri, kereste, muz, kahve ve bakır ticaretine dayanan taşımacılık faaliyeti söz konusudur.

  • Cevap:

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 61 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar