Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa83 Cevabı

Aşağıdaki sorulan metin, harita ve ön bilgilerinizden yararlanarak cevaplayınız.
Dünya, küreselleşme ile ekonomik ve siyasi olarak yeni bir döneme girmiştir. Çin ekonomisi, bu dönemde yükselişe geçerek yabancı sermaye yatırımlarıyla önemli bir gelişme göstermiştir. ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük ithalatçısı olan Çin; enerji, ham madde ve pazar ihtiyacını karşılayabilmek için Üçüncü Dünya Ülkeleri ile işbirliği yapmaya başlamış ve 2000 yılında Çin-Afrika İşbirliği Forumu (FOCAC) ile iki ülke ilişkileri resmiyet kazanmıştır. Çin; 2003-2017 yılları arasında Mısır, Nijerya, Cezayir, Güney Afrika, Mozambik, Etiyopya, Angola, Nijer, Zambiya ve Fas’a yönelik yatırımlarını yoğunlaştırmıştır. Bunun yanı sıra bahsi geçen ülke; madencilik (%28), inşaat ve altyapı (%27), imalat (%13), finans (%10), bilimsel araştırma ve teknoloji (%4) ile diğer sektörler (%18) üzerine Afrika’ya doğrudan yatırım yapmaktadır. Çin; doğal kaynak ihtiyacı için Angola, Nijerya ve Sudan’dan petrol, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Zambiya’dan bakır, Namibya’dan uranyum almaktadır. Bu ülkelerden Angola, Çin’in petrol ihtiyacının %31’ini tek başına karşılamaktadır. Sanayileşememiş ülkeler, doğal kaynaklarını ham madde olarak sanayileşen ülkelere ihraç etmektedir. Çin, 2016 yılında ham petrol alımı ile dünyanın en fazla petrol ithal eden ülkesi durumuna gelmiştir.

  • Cevap:

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar