Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

Aşağıdaki metinden ve haritadan yararlanarak soruları cevaplayınız.
Azerbaycan Türkleri ile Ermeniler arasındaki ilişkiler, 19. yüzyılın başlarında Rusların Ermenile- ri Kafkasya topraklarına yerleştirmesiyle başlamış ve tarih boyunca da iyi bir seyir izlememiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Döneminde Azerbaycan Türklerinden küçük toprak parçaları alan Ermeniler, Dağlık Karabağ Bölgesinde nüfuslanmıştır. AGÎT ve BM gibi uluslararası örgütler, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalara bir çözüm yolu bulmak ve barış ortamını sağlamak için arabuluculuk yapmışlar ancak bu konuda istenen başarı sağlanamamıştır. Çözüm müzakereleri için iki ülke devlet başkanlarının zaman zaman görüştüğü de bilinen bir durumdur. Azerbaycan ve Ermenistan arasında sorun oluşturan Dağlık Karabağ, güncel bir sorun olmaya devam etmektedir. İki ülke arasında yaşanan çatışmalarda Rusya, İran, İsrail ve ABD Ermenistan’ı destekleyen ülkeler olarak dikkat çekmektedir. 2020 yılında Azerbaycan ve Ermenistan arasında meydana gelen çatışmaların ardından iki devlet arasında anlaşmaya varılmış ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ krizine ilişkin yapılan anlaşma kapsamında ateşkes ilan edildiğini bildirmiştir.

1. Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan sıcak çatışmanın nedenleri nelerdir?

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar