Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

Aşağıdaki metin ve görsellerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.
İnsanın hayatını devam ettirebilmek amacıyla doğada vermiş olduğu mücadele, fiziki ve sosyal şartların her bölgede aynı olmayışından dolayı farklı ekonomik etkinlikleri ve buna bağlı oluşan farklı kültürel değerleri doğurmuştur. Bir toplumun kültürel değerlerini yansıtan en önemli öğelerden birisi de halk oyunlarıdır. Halk oyunları, kültürel mirasın aslını koruyarak sonraki kuşaklara aktarılmasında büyük önem taşımaktadır. Halk oyunlarındaki figürler, bölgenin baskın ekonomik etkinliklerini anlatan ve bereketi artırmak amacıyla yapılan festivallerde sunulan ritüellerden oluşur. Ülkemizde farklı ekonomik etkinliklerin yapıldığı çeşitli bölgelerden bazı halk oyunu örnekleri aşağıda verilmiştir.

Akdeniz Bölgesi’nden Silifke’nin Yoğurdu

Eski bir Türkmen oyunu olup kadınlarla erkeklerin karşılıklı oynamasıyla gerçekleşir. Silifke ekonomisinde hayvancılığın, Türkmen yaşantısında da yoğurdun önemi büyüktür. Oyunun başından sonuna dek yoğurdun üretimini gözlemek mümkündür.Türkmenler, eski dönemlerde yoğurt yapar ve bunu satarak geçimlerini sağlarlardı. Böy- lece günlük yaşama girerek temel yiyecek olan yoğurt, türküsü ve oyunuyla günümüze ulaşmıştır. Yoğurt, Türkmen için geçim kaynağı olması nedeniyle büyük bir saygınlığa sahiptir. Bu saygınlık da Türkmenleri yoğurdun bereketi için oyun oynamaya yöneltmiştir.

Karadeniz Bölgesi’nden Horon
Bölgenin en önemli oyun türüdür. Trabzon’a özgü horonun yapısında tarım kültürünün varlığı apaçık ortadadır. İlkbahar aylarmda tarla ve bahçelerde gruplar hâlinde yapılan toprak bellemedeki ritmik hareketler oyuna yansımıştır. Bellemedeki kol, bacak ve vücuttaki hareketler başlı başına horon olayıdır. Dağ havasmın, mısır ekmeğinin, hamsinin etkisi altmda yoğrulan horonlar, aynı zamanda hamsinin titreyişini ve çırpınışını ifade etmektedir. Karadeniz’de yalnız başına iş yapmak çok zordur. Horon bir bakıma Karadenizlinin her işte el ele vermesinin, birlikte çalışmaya duyduğu ihtiyacm anlatımıdır.

  • Cevap:

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 9 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar