Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

Aşağıdaki metinden ve haritadan yararlanarak soruları cevaplayınız.

Türkiye, sınıraşan sular konusunda Orta Doğuda kilit ülke konumundadır. Topraklarımızdan doğup Suriye ve Irak topraklarında yoluna devam eden ve geniş bir alan kaplayan Fırat ve Dicle nehirleri, Basra Körfezine dökülmektedir. Bu nehirlere ait suların paylaşımı konusunda Suriye ile Irak arasında mevcut sorunlar bulunmaktadır. Fırat ve Dicle nehirlerine ait suların ortak kullanımı
konusunda ilk antlaşma, 1946 yılında Türkiye-Irak arasında imzalanan Türkiye-Irak Protokolü ile gerçekleşmiştir. Diğer bir anlaşma ise 1987’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye arasında Ekonomik İşbirliği Protokolü’dür. Fırat Nehrinin sularının kullanımı ile ilgili yapılan protokole göre Türkiye, Türkiye-Suriye sınırından yıllık ortalama 500 m3/sn’den fazla su bırakmayı kabul etmiştir. Ayrıca Türkiye ile Suriye arasında 2001 yılında ortak bildiri, 2003 yılında uygulama protokolü, 2009 yılında da su kaynaklarının etkin kullanımı ile ilgili mutabakat metni imzalanmıştır. Türkiye, GAP ile ilgili suların kullanımı konusunda kıyıdaş ülkeler tarafından birtakım eleştirilere maruz kalmıştır. Türkiye ise Suriye ve Irak’ın yeterli depolama tesisi bulunmamasını ileri sürerek GAP’ın, suların değerlendirilmesinde Suriye ve Irak için de önemli bir proje olacağını savunmaktadır. Ülkemizin su konusundaki sorunu çözme çabalan, özellikle Suriye ve Irak gibi ülkelerin Türkiye’ye bağımlı kalma kaygılarından dolayı hayata geçirilememiştir. Oysa Türkiye, suların elverişli ve adil kullanımını savunmaktadır. Fırat ve Dicle nehirleri üzerindeki uluslararası sözleşmeler, Türkiye’nin AB üyeliğindeki müzakere süreci, Suriye ve Irak’taki siyasal istikrarsızlık ve güvenlik açığı sınıraşan sular konusunda ülkemizi zor durumda bırakmaktadır. Bu bakımdan öncelikle su güvenliğinin sağlanması için bölgesel anlamda kalıcı bir çözüme ihtiyaç vardır.

  • Cevap:

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 91 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar