Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 93 Cevabı

Doğal çevrenin sınırlılığı ile ilgili aşağıda verilen metin ve görsellerden yararlanarak sorulan cevaplayınız.

A
Tükiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, 1950’li yıllardan bu yana yanlış aşılamanın kurbanı olmuştur. Aşılama çalışmalarında yapılan yanlışlar, göldeki tür çeşitliliğinin azalmasına özellikle yağ balığının yok olmasına neden olmuştur. Gölde bulunan balıkların ekonomik değerinin düşük olması ve bu balıkların olgunlaşmasının uzun sürmesinden dolayı göle yeni türler kazandırılmaya çalışılmaktadır.

B
Kuş gribinin ortaya çıktığı yıllarda tüm dünyada toplu olarak kanatlı hayvan itlafları yapılmaya başlandı. Bu süreçte meydana gelen iklim değişiklikleri ve kuş gribinin önüne geçebilmek için kümes hayvanlarının itlaf edilmesi, çayırlarda ve hayvanların üzerinde yaşayan kenelerin popülasyonunu artırmıştır.

C
Hatay’da yer alan Amik Gölü sivrisineklerin neden olduğu sıtma hastalığı ile mücadele etmek, Amik Ovası’ndaki tarım arazilerini taşkınlardan korumak ve ovaya tarım alanı kazandırmak amacıyla 1950’li yıllarda kurutulmaya başlandı. Bu durum bölgede beşerî, fiziksel ve çevresel sorunların oluşmasına neden olmuştur.

D
Meralar doğal olarak oluşan otlak alanlarıdır. Bu alanlarda yapılan hayvancılık faaliyetlerinde aşırı otlatma, çayırların yeterince büyümeden tahrip edilmesine neden olur. Bu da meralardaki bitki örtüsünün yok olması sonucunu doğurur. Ayrıca aşırı otlatmanın toprağın sertleşmesine neden olmanın yanı sıra bitki örtüsünün yeniden oluşumunu engellediği gözlenmektedir.

  • Cevap:

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 93 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar