Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Aşağıdaki metinlerden ve görsellerden hareketle sorulan cevaplayınız.
Yeşil Başkent Ödülü, kentlerdeki yaşam alanlarını ve genel olarak çevreyi iyileştirmek amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından her yıl bir kente verilecek şekilde planlanmıştır. İlk Avrupa Yeşil Başkent Ödülü 2010 yılında İsveç’in başkenti Stokholm kentine verilmiştir. Çevre bilinci ve atık yönetimi konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İsveç’te neredeyse atıkların yarısı geri dönüştürülüyor ve bu süreçte elektrik ve ısı enerjisi üretiliyor. Bu ısı, hanelerin merkezî sistemle ısıtılmasını sağlıyor. Bu da fosil yakıtların kullanımını en aza indiriyor. Bu sayede çevre ve hava kirliliği en aza indirilmiştir. Dünyada hava kirliliğinden dolayı en az insan ölümü de İsveç’te görülmektedir.
Görsel 1: Stockholm, İsveç

1980’den itibaren Hindistan’da gelişen sanayileşme, kentleşme, nüfus artışı ve insanların yaşam tarzındaki değişmeler her geçen gün enerji ihtiyacını daha fazla artırmıştır. Bu enerji ihtiyacını fosil yakıtlardan sağlayan Hindistan çevreye yaydığı karbondioksit miktarının artması ile başta hava kirliliği olmak üzere birçok çevre sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Hindistan’da hava kirliliği nedeni ile 2019 yılında 1,67 milyon insan hayatını kaybetmiştir.Yeni Delhi dünyanın en kirli başkent ünva- nma sahiptir. Bunun yanı sıra her gün Ganj Nehri’ne dökülen 1 milyar litrelik endürstriyel atıkların ve nehirde bilinçsizce yapılan ölü yakma törenlerinin sonucunda nehrin kirliliği artmıştır. Bu durum, nehir suyunun sulamada ve içmede kullanılmasını riskli hâle getirmiştir.
Görsel 2: Gan j Nehri, Hindistan

1. Stokholm’e Yeşil Başkent Ödülü verilmesinde etkili olan unsurlar nelerdir?

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 97 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar