Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

Aşağıdaki metinlerden hareketle soruları cevaplayınız.
Sağlıklı bir hayatın sürdürülmesi ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür. Bir ilişkiler sistemi olan çevrenin bozulması ve çevre sorunlarının ortaya çıkması, genellikle insan kaynaklı etkenlerin doğal dengeyi bozmasıyla başlamıştır.Çevre eğitiminin ana hedefi; yeni bir insan tipini, ahlak anlayışını ve tüketim bilincini topluma kazandırmak; ihtiyacı kadar tüketen, gelecek nesillere karşı sorumluluk hisseden, çevre sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçli bir insan modeli yetiştirmektir. Çevre duyarlılığı oluşturulurken amaç yalnız bilgi vermek ve sorumluluk hissi oluşturmak olmamalı, insan davranışını da etkilemelidir.Ülkemizde bugün ortaya çıkan sorunların ana sebeplerinden birisi, bilgi edinme ve bilinçlenmede karşılaşılan eksikliklerdir. Unutulmamalıdır ki çevre bize geçmişten kalan bir miras değil emanettir.
Çevreye olan duyarlılıkları ile basında yer almış herkese örnek olan insanlar:
ÇOBANLIK YAPAN LİSE ÖĞRENCİSİ ATIK MALZEMELERDEN ENERJİ ÜRETTİ
Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan ve yaz aylarında çobanlık yapan 11. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya, kendisi gibi hayvanları otlatanların enerji ihtiyacını gidermek için yöntem geliştirdi. Kaya, çevresinde bulduğu atık malzemeleri kullanarak rüzgar enerjisinden elektrik üretmeyi başardı. Kaya, buradan elde ettiği elektrikle telefonunu ve el fenerini şarj etmeye başladı. Kendisine destek verilmesi durumunda rüzgar enerjisi ile çalışan koyun kırkma makinesi yapmayı hedefliyor.
20 YILDA ÇORAK ARAZİYİ ORMAN YAPTILAR!
Sebastiao Salgado ve eşi Lelia Deluiz Wanick Salgado çifti bir zamanlar yağmur ormanlarıyla kaplı bölgenin artık eskisi gibi olmadığını görünce şok yaşadılar. Salgado 2015 yılında The Guardian’a verdiği röportajda “Bölge aynı benim gibi hastaydı, her şey yok edilmişti. Bölgenin sadece %0.5’i ağaçlarla kaplıydı. Sonra eşim bu ormanı yeniden eski haline döndürmek gibi harika bir fikir buldu. Bunu yapmaya başladığımızda ise bütün böcekler, kuşlar ve balıklar geri döndüler ve ağaçların artması sayesinde ben de yeniden doğdum. En önemli an buydu” demişti. Orman geçtiğimiz 20 yıl içerisinde eski ihtişamlı haline döndü. Brezilyalı çift yıllar içinde büyük emek verdikleri araziyi kocaman bir ormana çevirdiler.

1. ‘Çevre bize geçmişten kalan bir miras değil emanettir’ sözüyle anlatılmak istenen nedir?

  • Cevap:
    12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 99 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar