12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

Cisimlerin bulunduğu sistemlerde cisme etki eden kuvvetleri araştırarak not alınız. Aşağıdaki metni okuyarak ve yaptığınız araştırmaları da dikkate alarak soruları cevaplayınız.
Sürtünmesiz yatay düzlemdeki iç boş saydam borunun içerisinde doğrusal yörüngede sabit hız ile hareket eden m kütleli bir cismin yörüngesi değişmez. Ancak cisim, şekildeki gibi r yarıçaplı çembersel yörüngeye geldiğinde eğrisel yüzeyin gösterdiği tepki kuvvetinin etkisi ile hızın yönünü ve doğrultusunu sürekli değiştirir. Bu durumda çembersel yörüngede seçilen iki nokta arasında hız değişir ve bu değişim cismin ivmeli hareket etmesine neden olur. Düzgün çembersel harekette bu ivme merkezcil ivme olarak adlandırılır.
Newton’ın ikinci hareket yasasına göre çembersel hareketi oluşturan kuvvet, yüzeyin N tepki kuvveti olup yönü sürekli çembersel yörüngenin merkezine yöneliktir. Bu nedenle çembersel hareketi oluşturan bu kuvvete merkezcil kuvvet denir.
Merkezcil kuvvet, F = m . a modelinden yararlanılarak FM = m V2 /r = m . ω2 . r bulunur.

Yaptığınız araştırmalara göre hangi kuvvetler düzgün çembersel hareket oluşturur?

Şekildeki çembersel yörüngenin yarıçapı arttırılırsa tepki kuvveti nasıl değişir?

Cismin hızı değiştirilmeden kütlesinin arttırılması merkezcil kuvveti ve merkezcil ivme büyüklüklerini nasıl değiştirir? Açıklayınız.

Cismin yalnız hızı arttırıldığında merkezcil kuvvet nasıl değişir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 11 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!