12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 13 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 13 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Nuratı ile Serdar, aşağıdaki şekildeki gibi l ve 2l uzunluğundaki iplerin uçlarına 2m ve m kütleli cisimleri bağlayarak V çizgisel hızı ile yatay düzlemde düzgün çembersel hareket yapmalarını sağlıyorlar. Şekli inceleyerek aşağıdaki soruyu cevaplayınız.

2m ve m kütlelerine etki eden merkezcil kuvvetlerin büyüklükleri sırasıyla F2m ve Fm olduğuna göre F2m Fm oranı kaçtır ?

Aşağıda verilen şekilde yatay düzlemde ve O noktası etrafında dönmekte olan diskin üzerinde bulunan m1 ve m2 kütleli K ve L cisimleri sırasıyla r ve 2r yarıçaptı yörüngede kaymadan sabit ω hızıyla dönmektedir. Şekli inceleyerek soruları cevaplayınız.

K ve L cisimlerine etki eden merkezcil kuvvetler eşit büyüklükte ise cisimlerin kütleleri oranı m1/m2 nin kaç olduğunu bulunuz.

K ve L cisimleri ile disk yüzeyi arasındaki sürtünme katsayıları arasındaki büyüklük ilişkisini bulunuz. (g, yer çekimi ivmesidir.)

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 13 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 13 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!