12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Şehirler arası çift yönlü kara yollarında otomobillerin sürat sınırı 90 km/h olarak belirlenmiştir. Yol ile araç lastikleri arasındaki sürtünme katsayısının k = 0,5 olduğu yatay virajlı yolda kütlesi m olan otomobilin güvenli bir şekilde hareketine devam edebilmesi için yatay virajın yarıçapı en az kaç metre olmalıdır? (g = 10 m/s2 alınız.)

Yol ile araç lastikleri arasındaki sürtünme katsayısının k = 0,5 olduğu aynı yolda, kütlesi bir otomobilin 3 katma eşit olan kamyonun yatay virajı 90 km/h süratle emniyetli şekilde dönebilmesi için yatay virajın yarıçapı en az kaç metre olmalıdır? (g = 10 m/s2 alınız.)

Yandaki görselde lunaparklarda kullanılan bir hız treni verilmiştir. Kütlesi 10 m olan trene toplam kütleleri m olan 10 kişi binmesi durumunda görselde verilen ve yarıçapı 22,5 m olan, düşey düzlemdeki rayı emniyetli şekilde dönebilmesi için hız treninin hızı en az kaç m/s olmalıdır? (g = 10 m/s2 alınız.)

Aynı hız trenine toplam kütleleri 2m olan 20 kişinin binmesi durumunda görseldeki rayın emniyetli şekilde dönebilmesi için trenin hızı en az kaç m/s olmalıdır? (g = 10 m/s2 alınız.)

Formula 1 yarışlarında araçlar 375 km/h sürate ulaşabilmektedir. Yarış esnasında araçların virajları böyle yüksek hızlarla dönebilmesi için pistlerin bazı yerleri eğimli yapılmaktadır. Yandaki görselde verilen 100 m yarıçaplı viraja da 32°’lik eğim verilmiştir. Sürtünmelerin ihmal edildiği eğik düzlemdeki aracın bu virajı emniyetli şekilde dönebilmesi için sürati en fazla kaç km/h olmalıdır? (tan 32° = 0,625 ve g = 10 m/s2 alınız.)

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 18 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 18 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!