12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Yandaki görselde verilen kara yolunun her yerinde sürtünme katsayısı aynıdır. A ve B ile gösterilen bağlantı yollarında ilerleyen araçların virajları güvenle dönebilmeleri için uymaları gereken hız sınırları arasındaki büyüklük ilişkisi nedir? Açıklayınız.

Kar yağması veya yolun buz tutması gibi durumlar, araçlar ile yol arasındaki sürtünme katsayısının daha küçük değerde olmasına neden olmaktadır.
Yandaki görselde verilen kara yolundaki virajı güvenle dönmek isteyen araçların yazın kuru, kışın buzlu zeminde uymaları gereken hız sınırları arasındaki büyüklük ilişkisi nedir? Açıklayınız.

Ağırlığı, en ağır otomobilin ağırlığının 10 katmdan fazla olan, yandaki görselde verilen kamyonun bulunduğu yatay virajı güvenle dönebilmesi için hızının büyüklüğü en fazla V olması gerekmektedir. Kamyonla aynı şeritte hareket eden otomobillerin virajı güvenle dönebilmesi için hızlarının büyüklüğü en fazla kaç V olmalıdır? Açıklayınız. (Yol ve lastikler arasındaki sürtünme katsayıları eşit, virajın yarıçapı sabittir.)

Bisiklet yarışları velodrom adı verilen ve oval şekilde tasarlanmış pistlerde yapılır. Pistlerin dönüş kısımları yanda verilen görseldeki gibi eğimli olarak inşa edilir. Bu pistlerde sporcular, vites ve fren mekanizmaları olmayan özel bisikletler ile yarışırlar.
Velodromların eğimli yapılmasının sebebi ne olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 19 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!