12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki görselde sürtünme katsayısının k = 1/18 olduğu yatay bir virajda yol alan aracın sürat göstergesi verilmiştir.
Gösterge 60 km/h gösterdiğine ve araç emniyetli bir şekilde virajı döndüğüne göre virajın yarıçapı en az kaç m’dir? (g = 10 m/s2 alınız.)

İki şehir arasında yapılması planlanan bir otobanda araçların en fazla 108 km/h süratle yol alabilecekleri öngörülmüştür.
Otobanda en fazla 900 m yarıçaplı bir yatay viraj yapılabildiğine göre virajdaki sürtünme katsayısının değeri nedir? (g = 10 m/s2 alınız.)

Motosikletli bir akrobat silindirik bir boşluğun düşey duvarında, r yarıçaplı yörüngede şekildeki gibi düşmeden sabit süratle dönmektedir. Motosikletin akrobat dâhil toplam kütlesi m, açısal sürati ω ve silindirin duvarı ile arasındaki sürtünme katsayısı k’dir.
Akrobatın düşmeden gösteri yapabilme şartına ait bir matematiksel model çıkarınız, (g yer çekim ivmesi)

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 21 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!