12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı

a) Şekildeki yatay virajlı yolda numaralandırılan her bir viraj için eğrilik yarıçapları sırasıyla r1= 200 m, r2 = 50 m, r3 = 50 m, r4 = 32 m ve r5 = 200 m olarak belirtilmiştir. Sürtünme katsayısı 0,8 olan yolda aracın her bir virajdan güvenle dönebilmesi için hız tabelasında yazması gereken hızları aşağıdaki kutucuklara yazınız. (g = 10 m/s2 alınız.)

b) Aracın hızı sabit ve 35 m/s olsaydı hangi virajlardan savrulmadan güvenle dönebilirdi? Açıklayınız.

Aşağıdaki metin ve tablodan yararlanarak soruları cevaplayınız.
Zeynep ailesi ile birlikte arabayla Mersinden Antalya’ya tatil için yola çıkmıştır. Virajdan geçerken aracın içinde kendisinin arabanm döndüğü yönün tersine doğru hareket ettiğini fark eder. Bunun üzerine yol boyunca bunun nedeni düşünmeye başlar ve diğer araçları da gözlemler. Viraja girerken belirtilen hız tabelasının tüm araçlar için aynı olduğunu fark eder. Bu konu ile ilgili olarak “Virajlardan güvenli dönüş nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap arayan Zeynep 2019 yılına ait geometrik özelliklerine göre trafik kazalarının istatistiklerini de araştırır.

Virajlardan dönerken belirtilen hız sınırının bütün araçlar için aynı olmasının nedenini kısaca açıklayınız.

Virajlardan emniyetli dönüş için hız sınırına uymanın önemini verilen tablodaki veriler üzerinden yorumlayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 24 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!