12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve görselden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Şekildeki eş merkezli (O noktası), birbirine yapıştırılmış K ve L kasnaklarının yarıçapları sırasıyla 2r ve r’dir. Sabit makara, kasnaklara sarılı halatlar, yük ve traktörle kurulan sistemde traktör ok yönünde ilerleyerek yükü eğik düzlemde hareket ettirmektedir. Bu süreçte sabit makara, kasnak ve traktör tekerlekleri temas ettikleri yüzeylerde kaymadan dönmekte olup kasnaklar üzerindeki O noktasının hızı sabit ve 2V büyüklüğündedir.

Verilen görselde sadece öteleme, sadece dönme ve dönerek öteleme hareketi yapan cisimleri yazmız.

Traktörün arka ve ön tekerleklerinin yatay düzleme temas ettiği yüzeyleri üzerindeki A ve B noktalarının öteleme ve dönme hızlarının büyüklüklerini karşılaştırınız.

Hareket sürecinde traktörün ve yükün hızlarının büyüklükleri kaç V olur? Açıklayınız.

Traktörün hızının büyüklüğü değiştirilmeden yükün hızının büyüklüğü arttırılmak istenmektedir. Bu amaç için K ve L kasnaklarının yarıçaplarında yapılması gereken değişiklikleri yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 26 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!