12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

Biri noktasal, diğeri küresel olan m kütleli cisimler sırasıyla Şekil I ve Şekil II’de verilmiştir. Noktasal cisim r yarıçaplı eksende, küresel cisim ise kendi ekseni etrafında dönmektedir. Eylemsizlik momenti noktasal cisimlerde I = m • r2, ekseni merkezi olan küresel cisimlerde I = 2/5 m • r2 modelleri ile hesaplanır.
Buna göre küresel cismin eylemsizlik momentini, noktasal cismin eylemsizlik momentine göre küçülten sebep nedir? Noktasal ve küresel cismin eylemsizlik momenti hesaplamaları günlük hayatta hangi duruma benzetilerek kullanılabilir? Bir örnek durum belirterek açıklayınız.

Bir malzemenin elastikiyeti ile ilgili yaşanabilecek bir problemin çözümünde eylemsizlik momentinin kullanılmasına ilişkin tahminleriniz nedir? Kısaca açıklayınız.

Bu etkinlikte verilen örneklerin dışında günlük hayatta hangi sistemler eylemsizlik momenti düşünülerek tasarlanmıştır? Bir örnek vererek kısaca açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 32 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!