12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve görselden hareketle sorulan cevaplayınız.
Çocuk parklarında bulunan döner platform oyuncağı, dönme ekseni etrafında dönebilen bir disk olarak düşünülebilir. Bu diskin üzerinde yer alan her bir noktanın ayrı ayrı kütlesi vardır ve diskin kendi etrafında bir torkla döndürülmesi durumunda diskin üzerinde bulunan kütlelerin dönme eksenine olan dik uzaklıklarının kareleri ile çarpımı eylemsizlik momentini verir. Eylemsizlik momenti bir eksen etrafında dönmekte olan cismin açısal hızında meydana gelen değişikliğe karşı gösterdiği direnme eğilimidir. Döner platform üzerinde oyun oynayan çocuklar, zaman zaman döner platformun kenarına zaman zamanda dönme noktasına yakın yerlere doğru hareket etmektedir. Bu esnada platform da bazen daha hızlı bazen de daha yavaş dönmektedir.

Çocuklar döner platforma bindikten sonra platforma verilen ilk harekette veya platformun aniden durdurulmasında neden dengelerini kaybedip ileri geri hareket etmiş olabilirler? Platforma verilen ilk hareketten sonra dönme hareketi yapan çocukların ve platformun hareketi, fizik yasalarından hangisi ile açıklanır? Yorumlayınız.

Bir cismin bir eksen etrafında dönmesi sebebiyle sahip olacağı eylemsizlik momentinin matematiksel modelini şekildeki içi dolu silindir üzerindeki m] ve m2 kütleli parçacıkları kullanarak bulunuz. Bulduğunuz modelden yararlanarak bir parçacığın ve silindirin sahip olduğu eylemsizlik modellerini yorumlayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 33 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!