12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki şekilde verilen içleri dolu A ve B silindirlerinin yarıçapları sırasıyla r ve 2r’dir. Kütleleri olan silindirler O merkezlerinden düşey olarak geçen mil etrafında ω açısal hızı ile dönmektedir.
(I = 1/2 m • r2)
Buna göre A ve B silindirlerinin dönme kinetik enerjilerinin büyü- lüklerini karşılaştırınız.

Aşağıda verilen şekilde kütlesi m ve yarıçapı r olan disk, O merkezinden geçen mil etrafında ω açısal hızı ile dönmektedir.
Buna göre disk üzerindeki eşit kütleli A ve B noktalarının dönme kinetik enerji büyüklüklerini karşılaştırınız, (I=1/2 m • r2)

Dönerek öteleme hareketi yapan bir bovling topu, kukalara görseldeki gibi çarpıp devirmektedir. Bovling topunun kukalara daha büyük enerji ile çarpması için toplam kinetik enerji ifadesindeki hangi değişkenler arttırılmalıdır?

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 37 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!