12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 4 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 4 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 4 Cevabı

Yandaki şekilde verilen bisiklet tekerleği, 50 cm yarıçapında olup O noktasından geçen ve sürtünmesi önemsenmeyen mil etrafında dakikada 120 devir yapmaktadır. Şekli inceleyerek soruları cevaplayınız. (π = 3 alınız.)

Tekerleğin periyodunu ve frekansını hesaplayınız. Tekerleğin periyodu ile frekansının çarpımı ile elde ettiğiniz sonucu yorumlayarak periyot ile frekans arasındaki ilişkinin matematiksel modelini yazmız.

Tekerlek üzerindeki K noktasının çizgisel hızını m/s cinsinden hesaplayınız.

Tekerleğin açısal hızını rad/s cinsinden hesaplayınız.

Tekerleğin üzerindeki K noktasının merkezcil ivmesinin büyüklüğünü hesaplayınız.

Yandaki şekilde verilen rüzgâr türbini düzgün çembersel hareket yapmaktadır. Rüzgâr türbini üzerindeki K, L ve M noktalarının dönme eksenine olan uzaklıkları arasındaki büyüklük ilişkisi rK >rL> rM dir. Şekilden hareketle soruları cevaplayınız.

K. L ve M noktalarının açısal hızlarını, çizgisel hız büyüklüklerini ve merkezcil ivmelerinin büyüklüğünü karşılaştırınız.

Eş merkezli sistemler üzerinde bulunan noktalarm T periyot, f frekans, V çizgisel hız ve ω açısal hız büyüklüklerini inceleyerek yorumlayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 4 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 4 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 4 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!