12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 52 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 52 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Açısal momentum her zaman korunur mu? Açıklayınız.

Yatay düzlemdeki 1 m uzunluğunda demir boru ve bu borunun ucuna kendi ekseni etrafında dönebilecek şekilde bağlanan 10 kg kütleli disk ile oluşturulmuş düzenek Şekil I’de verilmiştir.
Düzeneğin bir kişi tarafından sadece sap kısmından tutulup yatay vaziyette havaya kaldırılabilmesi için diskin önce bir alet ile yüksek hızla çevrilmesi ve sonrasında da sapından tutan kişinin kendi ekseni etrafında dönerek kalkması gerekmektedir. Bu olayın sebebi sizce ne olabilir? Açıklayınız.

Yatay düzlemdeki bir cisme Şekil H’deki gibi net kuvvet uygulandığında cisim bir ivme kazanır. Şekil 111’teki gibi dönebilen m kütleli bir cisme net kuvvet teğet olarak uygulandığında ise cismin açısal momentumunda bir değişim meydana gelir.
Buna göre t = F • r ifadesini kullanarak tork ile açısal momentum arasında ilişkiyi kuran matematiksel modeli bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 52 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 52 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 52 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!