12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 53 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 53 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 53 Cevabı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Sürtünmelerin ihmal edildiği bir ortamda duran, O noktasından menteşe ile sabitlenmiş, i uzunluğundaki çubuk aşağıda Şekil I ve Şekil ildeki gibi eşit V çizgisel hızlarla ayrı ayrı döndürülmektedir.
a) Çubuğun her iki şekildeki açısal momentumları arasındaki ilişki eylemsizlik momenti ve açısal hız kavramı kullanılarak nasıl açıklanabilir?

b) Çubuğun sağ uç noktasının açısal momentumunun her iki şekilde de eşit olması için ne yapılabilir?

Aşağıdaki şekilde sürtünmelerin ihmal edildiği bir ortamda duran, O noktasından menteşe ile sabitlenmiş, € uzunluğunda ve m kütleli homojen bir çubuk verilmiştir.
a) Çubuk yatay konumda iken serbest bırakıldığında çubuğa etki eden torka neden olan kuvveti şekil üzerinde çiziniz.
b) Çubağa etki eden tork büyüklüğünü kullanarak çubuğun ilk açısal ivmesini bulunuz. İşlemlerinizi aşağıdaki boş alana yazınız. (Içubuk = 1/3 m • r2)

c) Çubuğun sağ ucu ve orta noktasının ilk açısal ivmeleriyle çizgisel ivmeleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 53 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 53 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 53 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!