12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 56 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 56 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 56 Cevabı

Dünya, Güneş etrafında dönerken eliptik bir yörünge izler. Dışarıdan bir kuvvet uygulanmadığı için sabit bir açısal momentuma sahiptir.
Buna göre Dünya eliptik hareketini sürdürürken Güneşe yakın ve uzak olma durumlarında eylemsizlik momenti, çizgisel hızı ve açısal hızı nasıl değişir? Açıklayınız.

Aşağıdaki görsellerde bir haberleşme uydusu ile uzay çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla görev yapan Hubble Uzay Teleskobu verilmiştir. Birçok uyduda ve Hubble Uzay Teleskobu’nda dönen çarklar kullanılmaktadır. Bu çarklar uzay aracının çok hassas dönüş yapması gerektiği durumlarda kullanılır ve uzay aracının sadece kendi etrafında dönmesini sağlar. Açısal momentumun korunumu ilkesinden yararlanılan bu sistemde, çarklar belirli bir yönde döndüğünde uzay aracı sistemin toplam açısal momentumu sabit kalacak şekilde tepki verir. Bu çarkların dönmesi için gerekli enerji ise genellikle güneş panellerinden sağlanır.
a) Haberleşme uydusunun ve Hubble Uzay Teleskobu’nun dönen çarklarla gerçekleştirdiği kendi etrafında dönme hareketini günlük hayatımızda nasıl taklit edebiliriz? Kısaca açıklayınız.

b) Haberleşme uyduları kendi etraflarında dönme hareketi yapamasalar hangi alanlarda problemler olacağını kısaca açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 56 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 56 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!