12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 57 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 57 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 57 Cevabı

Aşağıdaki verilen metin ve görsellerden yararlanarak sorulan cevaplayınız.
Şekil I’deki gibi kendi ekseni etrafında dönebilen bir platform üzerinde veya Şeki H’deki gibi kendi ekseni etrafında dönebilen bir sandalyede kolları açık bir şekilde dönerken eylemsizlik momenti (I) büyük ise açısal hızı (ω) küçük olur. Kişi, kollarını vücuduna doğru çektiğinde eylemsizlik momenti azalır ve açısal momentum korunumu gereği açısal hızı artar. Sisteme dışarıdan herhangi bir kuvvetin döndürme etkisi olmadığı sürece açısal momentum korunur.

Atlama sporu yapan bir sporcunun tramplenden atlarken kollarını ve gövdesini hızlı bir şekilde öne doğru bükmesinin ve suya dalış anında kol ve bacaklarını yeniden açmasının sebebi nedir? Açıklayınız.

Artistik buz pateni yapan bir sporcunun dönüş esnasında kol ve bacaklarını kapatmasının nedeni nedir? Bu sporcu açısal hızını azaltmak isterse ne yapmalıdır? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 57 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 57 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!