12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 60 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 60 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 60 Cevabı

Çekim kuvvetinin büyüklüğünün hesaplanmasında kullanılan matematiksel modelde geçen G, evrensel çekim sabiti denilen bir sabittir. G’nin değeri Newton’ın ölümünden 71 yıl sonra Henry Cavendish tarafından deneysel olarak ölçülmüştür. Cavendish Deneyi olarak bilinen deneyde kullanılan düzenek aşağıdaki şekilde şematik olarak verilmiştir. İki büyük kurşun top, şekildeki gibi küçük kurşun toplara yaklaştırıldığında fiber askıda burulma meydana gelir. Burulma sonucunda aynanın yönü değişir ve ölçek üzerindeki ışığın kayma miktarı ölçülür.
a) Bu deneyde hangi kuvvet ve özelliklerden yararlanılmıştır? Belirttiğiniz kuvvet ve özellikler deneyin hangi aşamasında etkili olmuştur?

b) Bu deney ile kütle çekim kuvveti de hesaplanabilir mi? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 60 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 60 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!