12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

► Sağ altta yer alan “Kuvvet Değerleri” bölümünde “Scientific Notation” seçeneğini işaretleyiniz.
► Metreyi “0” başlangıç noktası ny kütlesinin merkez noktasına gelecek şekilde taşıyınız. Metre üzerindeki değerler ile cisimlerin merkez noktalarının aynı doğrultu üzerinde olmasına dikkat ediniz, ny cisminin kütle değerini “Kütle 1” alanındaki mavi şerit çubuğunu ya da yön oklarını kullanarak iki katma çıkarınız. Oluşan değerleri tabloya kaydediniz.
m, cisminin kütle değerini ilk değerine getirerek m2 cisminin kütle değerini “Kütle 2” alanındaki kırmızı şerit çubuğunu ya da yön oklarını kullanarak Vı oranında azaltınız. Oluşan değerleri tabloya kaydediniz.
► m2 cisminin kütle değerini ilk değerine getiriniz ve cismi sağa çekerek cisimler arasındaki mesafeyi iki katma çıkarınız. Oluşan değerleri tabloya kaydediniz.
► Cisimler arasındaki mesafeyi ilk değerine getiriniz ve m2 cismini sola çekerek cisimler arasındaki mesafeyi ½ oranında azaltınız. Oluşan değerleri tabloya kaydediniz.
Simülasyondan ve tablodaki verilerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Cisimlerin birbirine uyguladıkları kütle çekim kuvvetinin yönlerini incelediğinizde ne gibi benzerlik ya da farklılıklar gözlemlediniz? Kısaca açıklayınız.

İki cismin etkileşiminden kaynaklanan kütle çekim kuvvetinin cisimlerin kütle değerleri ve cisimler arasındaki mesafe ile nasıl bir ilişkisi vardır? 2 m uzağınızda bulunan arkadaşınıza uyguladığınız kütle çekim kuvvetini arttırmak için ne yapılabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 61 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!