12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

Newton “Doğa Bilimlerinin Matematik İlkeleri” isimli kitabında, Ay’ı yörüngesinde tutması için gerekli olan kuvveti, yerin yüzeyindeki çekim kuvvetiyle karşılaştırdığını ve bunların iyi bir uyum gösterdiğini yazmıştır. Bu ifadeye göre m kütleli Ay’ı yörüngesinde tutmak için gerekli olan kuvvet, M kütleli Dünya yüzeyindeki çekim kuvveti ile aynıdır. Bu iki denklemi eşitleyip Ay’ın etkisinde kaldığı yer çekimi ivmesi için bir matematiksel model elde ediniz. Elde ettiğiniz matematiksel modeli yorumlayınız.

Dünya’yı homojen bir küre olarak düşününüz. Yer çekimi ivmesi Dünya yüzeyinden merkezine doğru gidildikçe Dünya’nın merkezine olan uzaklık ile doğru orantılı olarak azalır ve merkezde sıfır olur. Dünya yüzeyinden uzaklaştıkça ise uzaklığın karesi ile ters orantılı olacak şekilde azalır. Yer çekimi ivmesinin bu şekilde değişimine neden olan, çekim alanındaki değişme olduğuna göre Dünya’nın içinde, yüzeyinde ve dışında çekim alanı kuvvet çizgilerinin nasıl olacağını çiziniz. Kuvvet çizgilerini yüklü parçacıkların etrafındaki elektrik alan çizgilerine benzer şekilde düşününüz ve yönünü yer çekimi ivmesi ile aynı yönde alınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 64 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!