12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı

Aşağıdaki verilen metinden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Newtonın İkinci Hareket Yasasına göre net kuvvet etkisindeki cisimler bu kuvvet yönünde ivmelenir. mD kütleli Dünyanın kütle merkezinden (O) d kadar uzaktaki mc kütleli bir cisim, sürtünmelerin ihmal edildiği ortamda serbest bırakılmıştır. Bu cisim Dünyanın kütle çekim kuvveti etkisinde kütle çekim ivmesiyle (yer çekimi ivmesiyle) yeryüzüne düşer.

Kütle çekim kuvveti ile Newton m İkinci Hareket Yasasını ilişkilendirerek Dünya nın dışındaki yer çekimi ivmesinin (g) matematiksel modelini bulunuz. Bu modelden yararlanarak yer çekimi ivmesinin bağlı olduğu değişkenleri belirleyiniz.

Dünyanın en yüksek binası, 828 m yüksekliğindeki Burj Khalifadır (Burj Halifa). Ali, Ayşe ve Ceren sırasıyla bu binada yerden 50 m, 400 m ve 800 m yukarıdaki ofislerde çalışmaktadır. Ali, Ayşe ve Ceren’in ofislerindeki yer çekimi ivmeleri arasında fark var mıdır? Açıklayınız.

Aşağıda verilen tabloda K ve L gezegenlerinin kütleleri m, yarıçapları r cinsinden verilmiştir. Buna göre:
a) Gezegenlerin yüzeylerindeki kütle çekim ivmelerinin büyüklüklerini karşılaştırınız.

b) K ve L gezegenlerinde aynı hızla zıplayan bir sporcu hangi gezegende daha fazla yükselir? Açıklayınız.

Dünyanın şekli tam bir küre olmayıp kutuplardan biraz basıktır ve ekvatora yakınlık sırasına göre Türkiye’den Hatay, Azerbaycan’dan Salyan ve Özbekistan’dan Nukus şehirleri olarak sıralanmaktadır. Dünyanın yoğunluğu homojen ve dış yüzeyi düzgün kabul edilirse roket fırlatma işleminde yakıt maliyetinin en az olması için bu şehirlerden hangisi seçilmelidir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 65 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!