12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

Aşağıdaki soruları ilgili metinlerden yararlanarak cevaplayınız.
Her kütlenin bir kütle çekim alanı vardır. Dünyanın oluşturduğu kütle çekim alanının yönü, o noktadaki bir cismin sahip olduğu yer çekimi ivmesiyle aynıdır. Yandaki şekilde yarıçapı R olan Dünya içinde, Dünyanın merkezine (O) göre r yarıçaplı bir kürenin yüzeyi kesikli çizgilerle gösterilmiştir. Kesikli çizginin dışında kalan küresel kabuğun A noktasında oluşturduğu bileşke kütle çekim alanı sıfırdır. A noktasındaki kütle çekim alanı, r yarıçaplı kürenin kütlesinden (m) kaynaklanmaktadır. Dünya d yoğunluklu homojen bir küre olarak kabul edilirse
m = d • V = d 4/3 π .r3 olur.

Metinde verilen kütle modelini ve yer çekimi ivmesine ait matematiksel modeli kullanarak Dünyanın içinde herhangi bir noktadaki kütle çekim ivmesini, bu noktanın Dünyanın kütle merkezine uzaklığı ile ilişkilendirerek açıklayınız.

Yandaki şekilde Dünya modelinin yarıçapı 2r olarak verilmiştir. Dünyanın yüzeyindeki K noktasında kütle çekim ivmesinin büyüklüğü g ise Dünya’nm merkezinden r uzaklıktaki L ve N noktalarıyla 4r uzaklıktaki M noktasında kaç gdir? K, L, M ve N noktalarındaki çekim alanı kuvvet çizgilerinin yönünü şekil üzerinde çiziniz.

Yer çekimi ivmesinin Dünyanın merkezine (O) olan uzaklığına bağlı değişim grafiğini yan tarafta verilen şekil üzerinde çizerek açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 66 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!