12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 68 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 68 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.
Gökay, astronomiye meraklı lise son sınıf öğrencisidir. NASA’nın Mars için geliştirmiş olduğu Perse- verance keşif aracının Dünya merkezine en uzak olan Ekvator’a yakın bölgede bulunan Florida Cape Canaveral roket fırlatma rampasından uçuşunu izlemek için bilgisayarın başına geçmiştir. Üzerine birden fazla yakıt tankı yerleştirilmiş olan keşif aracı; Dünyanın dönme yönünden dolayı doğu yönünde fırlatılmış ve keşif aracının izleyeceği yörünge, hız ve kütle çekim potansiyel enerji değerleri anbean verilmiştir. Gökay, yayın sırasında yer çekimi ivmesiyle değişen kütle çekim potansiyel enerji hesabının Dünya üzerinde ve dışında farklı olduğunu görmüştür. Ayrıca araç üzerinde bulunan yakıt tanklarından biri, Dünya yüzeyindeki çekim etkisinden diğeri ise Dünya yörüngesinden kurtularak yörüngeye bağlanmak için kullanılmış ve 6 ay sürecek olan azmin yolculuğu tam anlamıyla başlamıştır.

Kütle çekim potansiyel enerjisinin Dünya üzerinde ve dışında farklı hesaplanmasının sebebi ne olabilir? Açıklayınız.

Yakıt tanklarının Dünya yüzeyindeki çekim etkisinden ve Dünya yörüngesinden kurtulmak için kullanılma sebepleri neler olabilir? Açıklayınız.

Florida Cape Canaveral roket fırlatma rampasının Ekvator bölgesine kurulma sebebi ne olabilir? Açıklayınız.

Uzay araçlarının doğu yönünde fırlatılma sebebi ne olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 68 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 68 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!