12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve şekillerden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Şekil I’de verilen düzenekteki eğik düzlem üzerindeki ray sürtünmesizdir. M kütleli halka mıknatıs merkezi 0] olacak şekilde eğik düzleme sabitlenmiştir. Demir bilye K noktasından VK hızıyla geçerek ray içerisinde hareketini sürdürmektedir, m kütleli demir bilye halka mıknatısın etki alanı içerisindedir. Demir bilyenin K noktasında sahip olduğu potansiyel enerji, yükseklik farkından dolayı M noktasında sahip olduğu potansiyel enerjiden fazladır. Şekil IIde Dünyanın Güneş etrafında izlediği yörünge verilmiştir.

Sizce m kütleli demir bilyenin izlediği yörünge ile Dünyanın Güneş etrafında izlediği yörünge arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

Sizce m kütleli demir bilyenin yörüngedeki K, L, M ve P noktalarından geçerken sahip olduğu hız büyüklükleri VK , VL VM ve VP arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 71 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!