12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Simülasyondatı edindiğiniz bilgilerden ve aşağıdaki metinden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Yandaki şekilde sürtünmelerin ihmal edildiği ortamda bir ucuna 5 kg kütleli kasa bağlanmış yay tavana asılmıştır. Kasa O doğrultusundayken sistem dengede kalmıştır. Kasa (-) yönde K doğrultusuna kadar çekildiğinde yayda 9 N’lık geri çağırıcı kuvvet oluşmuştur. Kden serbest bırakılan kasanın K-L doğrultuları arasında basit harmonik hareket yaptığını gözlemlenmiştir. Bu hareket sırasında cismin denge konumundan en fazla 0,2 m uzaklaştığını belirlenmiştir.

Kasanın periyodu kaç s’dir? (π= 3 alınız.)

Kasanın ivme ve hız büyüklüklerinin en büyük değerlerini hesaplayınız.

K doğrultusundan bırakılan kasaya denge konumundan ilk geçtiği andan itibaren etki eden kuvvetin, kasanın ivme ve hızının zamana bağlı değişim grafiklerini çiziniz. Çizimlerinizde denge konumundaki zamanı sıfır alınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!