12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve görselden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Yer çekiminin önemsiz olduğu uzay üssünde, bir gezegenden aldığı cismi analiz etmek isteyen bir astronot ilk olarak cismin kütlesini belirlemek istiyor. Yer çekimi olmadığı için basit harmonik hareket bilgilerini kullanarak bunu yapmak istiyor. Astronot elindeki yay ve dinamometre ile aşağıdaki görselde verilen düzeneği kuruyor.

Astronotun cismin kütlesini hesaplayabilmesi için yapması gereken deney basamaklarını sırasıyla aşağı yazınız.

Astronot bulduğu değerleri kullanarak kütleyi bulabilmek için hangi işlemleri yapabilir?

Astronot kırmızı renkli cisme 40 cm genlikli ve 3 s periyodu basit harmonik hareket yaptırdığında cismin hareketi sırasında renginin değiştiğini fark ediyor. Kamera görüntülerini incelediğinde serbest bırakıldıktan 0,5 s sonra sarı, 0,75 s sonra mavi rengi aldığını tespit ediyor. Renk değişiminin cismin kinetik enerjisi ile ilgisini araştırmak için sarı ve mavi rengi aldığı andaki hızını tespit etmek istiyor. Bu hız hesaplamalarını astronot için siz yapınız.

Cismin basit harmonik hareket yaparken ivme ve uzanım vektörlerinin yönü hakkında ne söyleyebilirsiniz? Nedenleriyle yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!