12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Aşağıdaki linki verilen yay sarkacının periyodu ile ilgili olan “Kütleler ve Yaylar” konulu simülasyo- nu açınız ve belirtilen basamakları uygulayınız. Yay sarkacının periyodu ile ilgili Tablo 1 ’i simülas- yon ekranındaki başlangıç değerlerini ve etkinlik sırasında oluşacak değerleri not etmek için kullanınız. Simülasyondan edindiğiniz bilgilere göre soruları cevaplayınız.
► Bağlantı adresi ekranında “Laboratuvar” seçeneğine çift tıklayınız.
► Gösterge çubuklarını kullanarak “Yer Çekimi” değerini “0”, “Sönümleme” değerini “Az”, “Kütle” değerini “50”, “Yay Sabiti 1” değerini “Küçük” konumuna getiriniz.
► Sağ altta bulunan kronometreyi ve cetveli yaya yakın bir alana sürükleyerek bırakınız ve simülasyon hızını “Yavaş” olarak ayarlayınız.
► Kütlelerin bulunduğu zeminden 50 g kütlesindeki cismi yayın serbest ucuna sürükleyiniz ve yayın hareketini durdurmak için kırmızı butona basınız.
► Sağ üstte yer alan “Kütle Dengesi”, “Hareketli Çizgi” ve “Periyot İzi” kutucuklarım işaretleyiniz.
► Cetveli, başlangıç noktası kütle dengesi çizgisine gelecek şekilde ayarlayınız. Ardından hareketli çizgiyi cetvelin 20 cm hizasına sürükleyiniz.
► 50 g’lık cismi 20 cm aşağı çekip bırakınız.
► Cisim ilk defa kütle dengesi hizasma geldiği anda kronometreyi çalıştırınız. Cisim bir periyodu tamamladığı an kronometreyi durdurunuz ve süreyi tabloya kaydediniz.
► Kırmızı butona basınız ardından kronometreyi sıfırlamak için üzerindeki geri tuşuna basmız.
► Aynı işlemleri belirleyeceğiniz farklı uzanım, kütle, yay sabiti ve yer çekimi değerleri için de yapmız ve bu değerlere karşılık oluşan periyodu tabloya kaydediniz.

Elde ettiğiniz sonuçlara göre yay sarkacının periyodu; genlik, kütle, yay sabiti ve yer çekimi değerlerinin değişmesinden nasıl etkilenmiştir? Açıklayınız.

Çevrenizde yaylar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Üç örnek veriniz. Bu örneklerden biri için yayın cinsi değiştirilmeden uzunluğunun değişmesi, kullanıldığı sistemin periyodunu nasıl etkiler? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 85 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!