12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Kütlesi m olan bir cisim düşey doğrultudaki yay sarkacının ucuna asılıp serbest bırakıldığında denge konumundan L kadar uzayan yay, basit harmonik hareket yapmaktadır. Bu yay sarkacının periyodunu veren matematiksel model nedir? Elde ettiğinin modeli L uzunluklu basit sarkacın periyodunu veren matematiksel model ile karşılaştırarak yorumlayınız. İşlemlerinizi aşağıdaki boş alana yapmız.

Yandaki şekildeki gibi ucuna m kütlesi asılmış L uzunluğundaki yay sarkacı, düşey doğrultuda hareket ettirilmek yerine yay uzunluğu değiştirilmeden düşey doğrultudan 0 açısı kadar ayrılıp A noktasından basit sarkaç gibi serbest bırakılmıştır. Bu durumda yay sarkacının yapacağı hareket ile aynı noktadan bırakılan m kütlesi asılmış L uzunluğundaki basit sarkacın hareketi arasında ne gibi benzerlik ve farklılıklar oluşur? Kısaca açıklayınız.

a) Yay sarkacının ve basit sarkacın periyodunu belirlemek için başka etkenlerin de dikkate alınması gerektiğini düşünüyor musunuz? Belirlediğiniz etken/etkenlerde yapılacak değişiklik sarkaçların periyodunu nasıl etkilediğini ve gerekçelerinizi açıklayınız.

b) Belirlediğiniz etmen/etmenlerin günlük hayatta problem olma nedenini bir örnek vererek kısaca açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı 12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 87 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 87 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!