12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve şekillerden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Kütleleri mK ve mL olan K ve L cisimleri yay sabiti k olan özdeş yayların ucuna takılarak aşağıdaki şekildeki gibi basit harmonik hareket yapmaları sağlanmıştır. Oluşturulan sistemlerin arkasına rulo kâğıt ve cisimlerin üzerine de kâğıda değecek şekilde boya kalemleri yerleştirilmiştir.

Cisimlere takılan boyalar eşit kare bölmelere ayrılmış rulo kâğıtlar sabit V hızı ile çekildiğinde t sürede Şekil I ve Şekil ildeki gibi desenler oluşmuştur. Desenlerden yararlanarak cisimlerin kütleleri oranını bulunuz.

K cisminin bağlı olduğu yay iki eşit parçaya bölünerek aşağıdaki düzenek kuruluyor.
a) K cismine 1. sorudaki hareketin genliği 2 katma çıkartılarak basit harmonik hareket yaptırılırsa periyodu ilk durumdakine göre nasıl değişir?

b) Eşit bölmeli kâğıt K cisminin arkasına yerleştirilerek V hızı ile çekilirse kağıtta oluşacak deseni çiziniz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 88 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!