Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

Yahudilerin Filistin’de bir vatana sahip olma faaliyetleri 19. yüzyılın sonlarında Rusya’da ortaya çıkan Yahudi aleyhtarlığı (Anti-Semitizm) karşısında, Rusya’da yaşayan Yahudilerin Filistin’e göç etmek zorunda kalmaları ile hız kazanmıştır. Dünya Siyonist Teşkilatının ilk başkanı ve kurucusu Herzl, Padişah II. Abdülhamid ile 1896-1902 yılları arasında yaptığı görüşmelerde Filistin’e yerleşme müsaadesi almaya çalışmış fakat amacına ulaşamamıştır.
I. Dünya Savaşından sonra bu bölge Osmanlı Devletinin elinden çıkıp İngiliz mandası haline gelince, Filistin bölgesine Yahudi göçleri başlamıştır. 1933’te Almanya’da Yahudilere karşı Nazi baskısı artınca Filistin’e yapılan göçler artmış, bunun sonucunda Arap-Yahudi çatışmaları daha da şiddetlenmiştir. II. Dünya Savaşından sonra İngiltere 1948 yılında bölgeden çekilme kararı almış, çekilmeden bir gün önce 14 Mayıs 1948’de İsrail Devletinin kurulduğu ilan edilmiştir. Bu gelişme üzerine Arap devletleri İsrail’e savaş açmış, savaş sırasında bir milyona yakın Filistinli çevre ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. 1. Arap-İsrail Savaşında Araplar, kendilerinden çok az sayıda olan İsrail ordusuna yenilmiştir. Bu savaşta İsrail, Filistin topraklarının %75’ini ele geçirmiştir. Bu savaş ve sonucunda imzalanan antlaşmalar, bölgede kalıcı barışı sağlayamadığı gibi günümüze kadar devam eden sorunların da başlangıcını oluşturmuştur.

Arap-İsrail savaşlarının temel nedenleri neler olabilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 101 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar