Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 109 Cevabı

Aşağıda verilen metinleri ve görseli göz önünde bulundurarak soruları cevaplayınız.

KUTUP YILDIZLARI

Kore Savaşı, 25 Haziran 1950’de Kuzey Kore’nin Güney Kore’yi işgal etmesi üzerine başladı. Çin ve Sovyetler Birliği, Kuzey Kore’ye; ABD önderliğindeki Birleşmiş Milletler (BM) de Güney Kore’ye savaş boyunca destek verdi.
BM Güvenlik Konseyinin BM güçlerini, Kuzey Kore işgalini sonlandırmak için Kore’ye göndermeye onay vermesi üzerine Türkiye de BM tarafmda savaşa katılma kararı aldı. Bu, çok önemli bir karardı. Bu karar, ülkemizin Batı sistemine entegrasyonunu hızlandırdı ve NATO ittifakına katılımını kolaylaştırdı.
Koreliler, savaşa katılan her birliğe bir isim veriyordu. Türk Tugayına da “Kutup Yıldızı” admı taktılar. Kutup Yıldızı, 18 Kasımda cepheye hareket etti. Türk Tugayı, Kuzey Kore’yi destekleyen Çin’in başlattığı büyük saldırı arifesinde bölgeye gitti. Saldırı karşısında Çin sınırına yaklaşık 100 kilometre uzaklıktayken Birleşmiş Milletler askerleri geri çekilme kararı aldı. Türk Tugayı, en çetin muharebesini işte bu çekilme sırasında yaşadı. 26-29 Kasım tarihleri arasında Kunuri’de yaşanan çatışmada Türk Tugayı en ağır kaybını verdi: 218 şehit, 455 yaralı ve 94 kayıp… Birleşmiş Milletler güçleri, Türklerin direnişiyle zaman kazandı ve Çinli askerler tarafmdan kuşatılmadan geri çekilmeyi başardı.
Türk askerinin savaş boyunca gösterdiği kahramanlık ve fedakârlık “Kutup Yıldızı’nı Kore halkının gözünde büyük bir minnet sembolü hâline getirdi. Kore Savaşına katılan Türk askeri, savaşta öksüz ve yetim kalan Koreli çocuklar için Ankara Okulunu inşa etti. Türk askerinin fedakârlıklarını ve iyiliklerini unutmayan Güney Kore halkı, Türk halkını kan kardeşi olarak nitelendiriyor.

AYLA

Kore Savaşı’nm üzerinden uzun yıllar geçti. Savaş Ayla adlı filmle tekrar gündeme geldi. Film, savaş sırasında yaşanan gerçek bir hikâyeden uyarlandı. Aylada, Kore’ye gönderilen tugayda yer alan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile ailesini savaş sırasında kaybeden 5 yaşındaki küçük kızın sevgi dolu hikâyesi anlatılıyordu.
Koreli kızı savaş meydanında bulan Astsubay Süleyman Dilbirliği, “Ay gibi yüzü var, zaten ay ışığında bulduk” diyerek çocuğa “Ayla” ismini verir. Süleyman Astsubay, Türkiye’ye dönene kadar 15 ay boyunca Aylaya bakar. Dilbirliği, Türkiye’ye dönerken Aylayı da yanma almak ister ancak yasaların engeline takılır. Aradan 60 yıl geçer. Ayla ve Süleyman Dilbirliği tekrar buluşur.
Bu duygu dolu hikâye çok sevildi ve film büyük bir başarı göstererek 5 milyondan fazla seyirciyi salonlara çekti. Film gösterime girdikten kısa süre sonra ise Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği hayata veda etti.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 109 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar