Salı, Kasım 30, 2021
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

Aşağıda verilen metinleri göz önünde bulundurarak sorulan cevaplayınız.

SAVAŞA GİDİŞ
Goeben ve Breslav gemilerinin 11 Ağustosta Çanakkale’ye sığınmaları Osmanlı Devletini savaşa sürükleyen olayların başlangıcı olmuştu. Tarafsızlığını ilan etmiş olan hükümetin, devletlerarası hukuk kurallarına göre bu savaş gemilerini silahtan arındırması ve personelini de gözetim altına alması gerekiyordu. Ancak Almanya’ya karşı böyle bir uygulamaya gidilemediği için, bir çözüm olarak söz konusu gemilerin daha önce satın alınmış oldukları öne sürüldü. Gemilere Yavuz ve Midilli adları verilerek Türk bayrağı çekildi, Alman personeline de fes giydirildi. Böylece zırhlılar Osmanlı donanmasına katıldı. İstanbul’a gelen Alman zırhlılarının güvertelerine İngiltere’nin çok önceden sipariş edilmiş olan savaş gemilerini Türkiye’ye teslim etmediğini anımsatmak ve bir dostluk gösterisinde bulunmak amacıyla şu pankartlar asılmıştı:
“İngiltere tarafından aldatılmış Türkiye’ye Almanya’nın hediyesi!”

SAVAŞ BAŞLADI
Yaptıkları iki saldırıda da başarısızlığa uğrayan Türkler şimdi İtilaf Devletlerinin bir saldırısıyla karşı karşıyaydılar. 1915 yılının başından beri düşmanın Çanakkale önündeki adalara yığınak yapmakta olduğu ve İstanbul’a karşı bir İngiliz-Fransız saldırısının her an başlayacağı istihbarat raporlarından anlaşılmıştı. Kafkas ve Mısır seferlerinin yenilgiyle bitmesi, maneviyatı çökertmiş ve İstanbullular, şehrin düşman eline geçmesinden söz etmeye başlamışlardı. (…) Hükümet Anadolu yakasında bir saat içinde harekete hazır iki özel tren bekletiyordu. Hükümet Eskişehir’e taşınmayı tasarlıyordu. Babıali arşivleriyle bankalardaki altınlar daha şimdiden oraya gönderilmişti. (…)
Şehir bir yenilgi ve perişanlık tablosu hâlindeydi. Yalnızca Enver Paşa, Kafkas yenilgisinden sonra pek ortalarda görünmemekle birlikte, hâlâ soğukkanlı ve sakin duruyordu. İngilizlerin Çanakkale Boğazından asla geçemeyeceklerinden yüzde yüz emin olduğunu söylüyordu. Çanakkale istihkâmları aşılamazdı. Aşılacak olsa bile, İstanbul’u Türkler son damla kanlarına kadar savunurlar ve düşmana asla teslim etmezlerdi. Enver yeni bir hülya peşindeydi; ne Almanya’nın ne de başka herhangi bir ulusun başarabileceği şeyi yapmak: İngiliz donanmasının yenilmezlik efsanesini yıkan insan olarak tarihe geçmek.

1) Okuduğunuz metinden hareketle Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşına sürüklenmesinde Uluslararası siyasetin etkisi hakkında nasıl bir çıkarımda bulunabilirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 11 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 11 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar