Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak sorulan cevaplayınız.

1830 yılında ticari olarak işletilmeye başlayan demir yollarının tarihi; modern dünyayı şekillendiren bir süreci karşımıza çıkarmıştır. Anadolu insanı buharlı lokomotifin dünyada ilk defa kullanılmasından 33 yıl sonra, 1856 yılında demir yolu ile tanışmıştır. 23 Eylül 1856 tarihinde İzmir-Aydın hattının inşasına başlanması bu coğrafyanın sosyal, kültürel ve ekonomik olarak şekillenmesinde de bir milat olmuştur. Demiryolu ulaşımının devlet politikası olarak ele alındığı 1923-1950 döneminde yılda ortalama 134 kilometre olmak üzere toplam 3.764 kilometre demir yolu yapılmıştır. Bu dönemde demir yolları, gelişmeyi ve kalkınmayı kuşatan bütün sosyal yönleriyle bir modernleşme projesi olarak ele alınmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Marshall Planı çerçevesinde alman yardımların bir kısmı Amerikalı uzmanların görüşleri doğrultusunda kara yolları yapımı için kullanılmıştır. kinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan ekonomik dalgalanmalar, kara yolu ağırlıklı ulaşım politikalarına öncelik verilmesine yol açmış, 1951 yılından 2003 yılına kadar geçen süre, demiryolları açısından bir durgunluk dönemi olmuştur. 1951’den 2003 yılı sonuna kadar geçen sürede demir yollarına verilen önem kara yollarına göre ikinci planda kalmış ve bu dönemde sadece 945 kilometre demir yolu yapılmıştır.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 111 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar