Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

Aşağıda verilen metin ve resimlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

Demokrat Partinin 1950-1960 yılları arasındaki iktidar döneminde uygulanan tarım politikalarının, özellikle de 1960-1963 yılları arasındaki başarısı dikkatleri üzerine çekmiştir. Tarım tekniğinde meydana gelen gelişmeler, tarım kredilerinin artışı, destekleme alımlarının yapılması ve tarım ürünlerinin taşınmasında pazar ekonomisi koşullarının oluşmasını temin eden yol yapım çalışmaları, göz ardı edilemeyecek bir başarı tablosu oluşturmuştur. Buna hava koşullarının iyi gitmesi, Kore Savaşının yarattığı ekonomik dalgalanmaların etkisiyle oluşan elverişli talep ve fiyat koşulları da eklenince, DP’nin ülke ekonomisinin temeli olan tarım sektöründe büyük bir gelişme göstermesinin ve ekonominin muazzam bir biçimde büyümesinin yolu açılmıştır.
Demokrat Parti Döneminde takip edilen tarım politikalarının siyasi, sosyal ve ekonomik hayata tesirleri de büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Köylülerin tarımda meydana gelen gelişmelere paralel olarak daha önceki dönemlere kıyasla ürün bolluğu yaşaması ve hükümetin destekleme alımları ve fiyat politikasıyla bu ürünleri gerçek değerinin üzerinde satın alması, çiftçilerin maddi durumlarının düzelmesine ve borçlarından kurtulmasına, dolayısıyla da hayat standartlarının yükselmesine imkân sağlamıştır. Köylerde yaşayanların halinden memnun olması ve yaşam standardının eskiye oranla iyileştirilmesi, DP’yi 1954 genel seçimlerinde ikinci defa, 1957 seçimlerinde de halkın desteğinin azalmasına rağmen üçüncü defa iktidara taşınmasına vesile olmuştur.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 113 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar