Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

ARAP-İSRAİL SAVAŞLARI
1- 1956 Arap-İsrail Savaşı: 1952 yılında Nasır liderliğindeki Hür Subaylar Hareketinin Mısırda iktidarı ele geçirmesinden sonra başlatılan Süveyş Kanalını millileştirme hareketi, Ingiltere, Fransa ve İsrail tarafından tepkiyle karşılanarak savaş sebebi sayılmıştı. Sovyet Rusya’nın Arapları desteklemesi üzerine ABD girişimlerde bulunarak taraflar arasındaki ateşkesi sağlamış, savaşın sonucunda İsrail toprakları neredeyse dört kat genişletmiştir.
2- 1967 Arap-İsrail Savaşı (Altı Gün Savaşı): Suriye-Israil gerginliği, Suriye ile Mısır arasında karşılıklı savunma anlaşması imzalanması, Suriye ve Ürdün’den İsrail’e yönelik olarak sürdürülen Filistin gerilla faaliyetleri gibi nedenlerle İsrail kendisini kuzeyden ve güneyden iki düşman devlet arasında sıkışmış olarak hissedince Arap devletleri ile İsrail arasında yeni bir savaşın fitili ateşlenmiş oldu. Hava gücünü iyi kullanan İsrail, tüm cephelerde zafer elde ederek Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün, bir başka ifadeyle tüm Filistin topraklarının ve Suriye’nin Golan Tepeleri ile Mısır’ın

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 115 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar