Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 116 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 116 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 116 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 116 Cevabı

Sina Yarımadasının kontrolünü ele geçirdi. Savaş sonucunda İsrail, topraklarını üç katına çıkardı. İsrail’in ele geçirdiği topraklarda bulunan 1,5 milyon civarındaki Filistinli de İsrail yönetiminde kaldı.
3-1973 ARAP-İSRAİL SAVAŞI (YOM KİPPUR.): Mısır, Suriye ve Ürdün, kaybettikleri toprakları geri almak amacıyla, İsrail’in Yom Kippur tatilinde olduğu 6 Ekim 1973 tarihinde İsrail’e saldırdı. Çıkan çatışmalar, 1974 yılında ABD’nin arabuluculuğu ile yapılan antlaşmalarla sona erdi. Bu savaşta Araplar petrol üretimini azaltarak İsrail’i destekleyen Batı ülkelerine karşı petrolü koz olarak kullanmışlardır.
1974 barışından üç yıl sonra, 1977 yılında Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat İsrail’i ziyaret etti. Daha sonra Amerika, Mısır ve İsrail arasında 1978’de Camp David (Kemp Devid) Antlaşması imzalandı. Antlaşmaya göre İsrail Sina Yarımadasını Mısır’a geri verdi, buna karşılık Mısır da İsrail’in siyasi varlığını kabul etti. Bu antlaşma, İsrail Devleti’ni meşru kabul etmeyen ve boykot politikası izleyen Arap stratejisindeki ilk büyük çatlaktır. Bu antlaşmaya rağmen Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki husumet sona ermemiştir. Filistin meselesi, günümüzde de pek çok Arap ülkesi bakımından İsrail ile ilişki kurmanın ön koşulu olmayı sürdürmektedir. İsrail, Arap ülkeleriyle ilişkilerinde tam normalleşme sağlayamamış, ilişkilere daha ziyade “Ne savaş ne barış.” durumu hakim olmuştur.
73 yıllık mevcudiyetine rağmen İsrail, bölgeye entegre olmaya zorlanmaktadır. Filistin-İsrail ve Arap-İsrail sorunu, politik bir araç olarak kullanıldığı sürece sorununun barışçı çözümünü beklemek gerçekçi görünmemektedir.

1947’den günümüze Filistin-İsrail toprakları haritalarını karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

Arap-İsrail savaşlarında Arap ülkelerinin İsrail karşısında başarısız olmalarının nedenleri neler olabilir?

Arap-İsrail savaşlarının günümüze etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 116 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 116 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar