12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

Îran-Irak Savaşının temellerinde iki ülke arasındaki sınır anlaşmazlıkları, içişlerine karışma iddiaları ve devrim ihracı suçlamaları yer almaktadır. 22 Eylül 1980 tarihinde başlayan ve 8 yıl süren savaş iki tarafın da kabul ettiği Birleşmiş Milletlerin 598 sayılı kararıyla 20 Ağustos 1988de sona ermiştir. Türkiye, savaş boyunca tarafsızlığını korumuş ve her iki ülkeyle de iyi komşuluk ilişkilerini sürdürmüştür. ABD ve SSCB ise bazen İranı bazen de Irak’ı destekleyen tavır sergilemişlerdir.
Savaş sırasında, Irak yönetimi tarafından nereden alındığı tartışma konusu olan, İran’a ve İran’ı destekleyen gruplara karşı Halepçe’de kimyasal silah kullanılmıştır. İran-Irak Savaşı, yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne, iki milyondan fazla kişinin yaralanmasına, 150 milyar dolar ekonomik zarara ve binlerce kişinin esir olmasına ya da kaybolmasına sebep olmuş, bu savaş, her iki ülkede de ağır yıkımlara yol açmıştır. Savaş sırasında bölge dışı aktörler, bölge halkını kendi hedefleri doğrultusunda kullanmaya başlamışlardır.
İran-Irak Savaşı başladığında Türkiye ekonomik ve siyasi olarak zor bir dönem yaşamaktaydı. Savaşın sonlarına doğru petrol tankerlerine yapılan saldırılar sonucunda Türk sürücüler hayatlarmı kaybetmiş, petrol sevkiyatmda ortaya çıkan tehditler, Türkiye’nin ekonomik durumunu daha da zora sokmuştur.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 117 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!