Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı

Aşağıda verilen görsel ve metinleri göz önünde bulundurarak soruları cevaplayınız.

Türkler ile Rumların ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Cumhu- riyeti’nin (16 Ağustos 1960) istiklalini Türkiye, İngiltere ve Yunanistan garantör devletler olarak koruyacaklardı. Bu hukuki statüye rağmen Yunanistan, Kıbrıs’ı ilhak etmekten vazgeçmemiş; Türkiye ise buna mani olmaya çalışmıştı. Yunanlılar ve Rumlar, adadaki Türkleri katletmeye başlayınca Türkiye antlaşmaların kendine verdiği hakla Kıbrıs’a müdahale etmek istemiş ve bunu da müttefiklerine, özellikle de ABD’ye bildirilmişti. Türkiye’nin bu kararını öğrenen ABD Başkanı Johnson, muhtemelen Yunan ve Rum lobilerinin baskısı altmda, bir müttefike yazılmayacak ağır bir mektubu devrin Türk Başbakanı İnönü’ye yazmıştır. (5 Haziran 1960)

Türkiye’nin Kıbrıs’a yapacağı bir müdahalede Amerika tarafından temin edilmiş olan askerî malzemenin kullanılmasını Amerika Birleşik Devletlerinin uygun görmeyeceğini size bütün samimiyetimle ifade etmek isterim”.

Johnson’un mektubu Türkiye’de büyük tepki toplamış, ABD’den alman silah ve teçhizatın Kıbrıs’taki haksızlığı durdurmada kullanılamayacağı gerçeği siyasi ve askerî çevrelerde üzüntü yaratmıştı. İnönü, ABD Başkanı Johnson’a yazdığı bir mektupta duyulan hayal kırıklığını ve içinde bulunulan hukuki gerekçeleri ŞÖyle hatırlatmıştır:

“Mesajınız gerek yazılış tarzı, gerek muhtevası bakımından, Amerika ile ittifak ilişkilerinde daima ciddi bir dikkat göstermiş olan Türkiye gibi bir müttefikinize karşı hayal kırıcı olmuştur. (…) Türkiye bir gün Kıbrıs’a askerî müdahale zorunluluğunda bırakılırsa bu tamamıyla milletlerarası antlaşmaların hükümlerine ve gayelerine uygun olarak yapılacaktır.”

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 119 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar